Myślenicki Bieg Uliczny 2018

Myślenicki Bieg Uliczny 2018 logo

Myślenicki Bieg Uliczny 2018 to pierwsza w tym roku impreza biegowa z cyklu imprez #tourdemalopolska. W poprzednim roku brałem udział w 3 z 4 imprez organizowanych przez stowarzyszenie ITMBW, jednak ich imprezy często pokrywają się terminami z ważniejszymi imprezami biegowymi, w których planowałem swój udział dlatego zdecydowałem się na inny cykl – Tour de Małopolska. W Myślenicach panuję pobicie rekordu życiowego na 10 km, który na chwilę obecną wynosi 42 minuty i 33 sekundy i został ustanowiony 23 kwietnia 2017 w biegu Biegiem na Bagry 3!.

Pakiet startowy odebrałem dzień wcześniej w… Krakowie w Sklepie Biegacza w Galerii Kazimierz. W pakiecie, oprócz materiałów reklamowych znalazła się butelka wody od 4MOVE i bardzo ładny, pamiątkowy kubek.

Myślenicki Bieg Uliczny pakiet

Myślenicki Bieg Uliczny numer startowy

Nawał pracy i brak wolnego czasu sprawiły, że dopiero wieczorem w przeddzień startu zacząłem kompletowanie mojego ubioru startowego. Jeśli chodzi o buty to postawiłem na New Balance Vazee Rush. Bardzo dobrze się sprawdzały na szybkościowych jednostkach treningowych. Reszta ubioru adekwatnie do prognozowanej pogody: czapka z daszkiem, krótki rękaw, leginsy 1/2.

Myślenicki Bieg Uliczny to czas pożegnań z niektórymi elementami ubioru, które towarzyszyły mi „od zawsze„. Zdecydowałem, że te zawody będą ostatnimi dla żółtej koszulki Adidasa oraz czapki NIKE. Z ciekawostek: Czapkę NIKE kupiłem w USA w czerwcu 2010 roku i do dnia dzisiejszego, pomimo upływu czasu jeszcze się nadaje do użytku. Jednak jej stan techniczny jest fatalny i raczej powędruje do „wiecznego archiwum„.

Myślenicki Bieg Uliczny start kit

11 marca z samego rana spakowałem wszystkie rzeczy na zawody i ruszyłem do wyjścia. Już kilka dni wcześniej umówiłem się ze swoimi sąsiadami – którzy również brali udział w biegu – że pojedziemy razem do Myślenic. Rano okazało się, że jeszcze dwie dodatkowe osoby będą jechały, a była to rodzina moich sąsiadów.

Pogoda od samego rana dopisywała. Zapowiadał się ciepły i słoneczny dzień. W niecałe pół godziny byliśmy na miejscu. w Myślenickim Biegu Ulicznym brałem udział po raz pierwszy dlatego wszystko, co było związane z zawodami tego dnia było dla mnie nowością.

Na miejscu byliśmy niecałą godzinę przed startem. Wystarczająco dużo czasu, aby się przebrać, przygotować i rozgrzać. Zaparkowaliśmy z tyłu hali, gdzie mieściło się biuro zawodów. Udaliśmy się tam na „zwiady” i przy okazji na krótką sesję zdjęciową na „ściance” 😉

Myślenicki Bieg Uliczny ścianka 1

Myślenicki Bieg Uliczny ścianka 2

Ja byłem dość wyluzowany a poziom adrenaliny startowej był na niecodziennie niskim poziomie. Mój sąsiad Marcin planował pobić rekord życiowy i było widać, że się denerwuje. Po krótkiej wizycie na hali rozstaliśmy się i każde z nas poszło przygotowywać się do biegu osobno.

Myślenicki Bieg Uliczny 1

Moja rozgrzewka nie trwała długo i była raczej asekuracyjna. W sumie dopiero podczas rozgrzewki zacząłem nastawiać się mentalnie na uzyskanie dobrego wyniku w biegu. „A może życiówka? – pomyślałem. Hmm – „dlaczego nie?!” – uśmiechnąłem się do siebie i w tej samej chwili uświadomiłem sobie, że ja nawet nie wiem ile dokładnie wynosi mój obecny rekord życiowy na 10 km!

Po rozgrzewce ruszyłem spacerem w kierunku startu biegu, który był usytuowany na moście. Nie wiem ilu dokładnie było uczestników biegu ale było ciasno. Obawiałem się tej ciasnoty szczególnie z uwagi na fakt, że pierwsza prosta po starcie była dość krótka, a trasa skręcała o 90 stopni w lewo w węższą drogę. Cóż, trzeba będzie pobiec bezpiecznie pierwszy kilometr a później zobaczymy.

Do startu pozostały minuty, a ja w głowie po raz ostatni układałem taktykę na bieg. Założenie było takie, że pierwszy kilometr biegnę asekuracyjnie w okolicach 4:20 – 4:30 i jak już znajdę dla siebie miejsce w peletonie to będę starał się wskoczyć na tempo 4:15 – 4:20 od 2 do 5 kilometra po czym zejść do 4:10 – 4:15 na kolejnych 3 km. Ostatnie 2 km trasy biegły lekko z górki i tam liczyłem na utrzymanie tempa i ewentualne podkręcenie do 4:05 na finiszu.

START !!!

Myślenicki Bieg Uliczny 2018 start

Kilka chwil po godzinie 11:00 wystartowaliśmy!

Kilkuset biegaczy i biegaczek ruszyło na trasę Myślenickiego Biegu Ulicznego. Wbrew moim obawom ścisku na starcie wielkiego nie było, a szerokości na pierwszych kilkudziesięciu metrach przed zakrętem było bardzo dużo. Wejście w zakręt również było bezpieczne i szybkie. Zaczęły się zawody!

Kiedy stoper poinformował mnie, że właśnie minąłem pierwszy kilometr spojrzałem na tempo i już wiedziałem, że zacząłem za mocno. 4:05 to gruba przesada no ale już czasu nie mogłem cofnąć. Postanowiłem w zamian za to pocisnąć na wysokich obrotach i spróbować powalczyć o porządną życiówkę.

Myślenicki Bieg Uliczny na trasie

Kolejne 4 kilometry biegłem w tempie 4:10 – 4:15. Niestety, stało się to czego się spodziewałem przy tak wysokim tempie – złapały mnie skurcze brzucha nieopodal strefy z napojami. O ile z kolką sobie w miarę radzę, tak ze skurczami mięśni brzucha już nie.

W strefie nawodnienia przeszedłem do marszu i zachłannie piłem wodę. Tak na prawdę, to chciałem sobie usiąść, poddać się i iść do domu i wtedy usłyszałem głos swojego trenera – Kacpra: „Nie poddajemy się, walczymy do końca!!!„. Nie wiem czy to było do mnie, czy ogólnie motywował wszystkich słabnących ale podziałało. Zebrałem się w sobie, pomruczałem pod nosem, że to „TYLKO” 5 kilometrów i powoli wracałem do tempa biegowego.

Kilometry 7 i 8 były pod górę ale udało mi się pobiec w tempie 4:30. Wiedząc, że ostatnie 2 km są z górki, nie szalałem na podbiegu. Gdy tylko trasa pochyliła się przede mną, nogi poczuły moc i rozkręciły tempo biegowe do 4:06. Czułem się już dość słabo tymi wszystkimi przygodami na trasie i ostatkiem sił fizycznych i mentalnych napędzałem swoje ciało ku mecie. Na pół kilometra przed metą jeszcze raz zaatakowałem wiedząc, że za chwilę koniec biegu.

Myślenicki Bieg Uliczny 100 m do mety

Tych ostatnich 500 metrów za bardzo nie pamiętam. Nogi już biegły sobie a reszta ciała sobie. Podniosłem głowę i dostrzegłem, że przede mną już ostatni zakręt i balonowa brama z napisem META.

Myślenicki Bieg Uliczny meta 1

Myślenicki Bieg Uliczny meta 2

Przekraczając linię mety nawet nie patrzyłem na zegar wskazujący czas ukończenia zawodów. Byłem tak wykończony, że padłem na kolana i łapałem oddech. Nawet stopera nie wyłączyłem 😉 Dopiero po kilku minutach podszedłem do tablicy z wynikami i zobaczyłem, że mam czas 43 minuty coś tam… Jak zobaczyłem 43 minuty to już mi było obojętne wszystko. Nie, nie byłem rozczarowany czy coś w tym stylu. Po prostu otrzymałem informację, że życiówki nie ma i tyle.

Pokręciłem się chwilę po strefie mety i w końcu poszedłem po pyszne ciastko. Po kilku minutach odnalazłem również resztę ekipy, z którą przyjechałem.

Emocji po biegu zawsze jest sporo. Wspólnie przeżywaliśmy każdy swój bieg jeszcze raz. Było bardzo fajnie. Marcin otarł się o życiówkę, a jego żona wykręciła bardzo dobry wynik. Ja generalnie analizowałem swój bieg bez szczegółowych danych z aplikacji. Rozpamiętywałem nieszczęsne skurcze i słabsze momenty. Byłem oczywiście zadowolony, bo bieg bardzo dobrze mi wyszedł. Po chwili relaksu zebraliśmy się i poszliśmy w kierunku auta, a następnie odjechaliśmy z powrotem do Wieliczki.

Myślenicki Bieg Uliczny meta 3

W drodze do domu zerknąłem na aplikację. Okazało się, że podczas biegu ustanowiłem dwa rekordy życiowe: na 5 i na 10 km!!!

Mój nowy rekord życiowy na 5 km wynosi obecnie 20:54 a na 10 km – 42 min 54 sek!!! Co prawda rok wcześniej w Biegu na Bagry 3! Oficjalne wyniki wskazywały czas 42:33, ale GPS wskazywał wtedy, że trasa wcale nie miała 10 km a była o kilkaset (!!!) metrów krótsza.

I na koniec oficjalne wyniki Myślenickiego Biegu Ulicznego 2018:

Myślenicki Bieg Uliczny wyniki 3

A’propos medalu. Nie mogłem się nim pochwalić bo… nie otrzymałem 🙂 I nie tylko ja nie otrzymałem medalu, ale inni również. Powodem było spóźnienie się firmy kurierskiej z dowozem medali. Pamiątkę odebrałem przy okazji odbioru pakietu startowego do 15. Krakowskiego Półmaratonu Marzanny.

Myślenicki Bieg Uliczny medal 1Myślenicki Bieg Uliczny medal 2Myślenicki Bieg Uliczny medal 3

Może zajrzysz też tutaj